O meteorologické stanici Frýdlant

Meteorologická stanice je umístěná v severočeském městečku Frýdlant v nadmořské výšce 320 m. K měření používáme stanici Davis Vantage Pro2 se solárním senzorem. Stanice se všemi přístroji je přidělaná na 8 metrů vysokém stožáru. Jako ochrana teplotního čidla před slunečním zářením slouží radiační kryt od firmy Meteoservis - MetCover 3B, díky tomuto krytu dosahujeme velmi přesných měření teploty vzduchu. Měření hodnot o počasí provádíme v těchto výškách: Teplota a vlhkost vzduchu 2 m, sekaný trávník, srážky 1 m, solární záření 4-5 m, rychlost větru 8 m.

Umístění staniceUmístění staniceUmístění stanice

Pro odesílání a zobrazení dat na webových stránkách používáme program Cumulus. Interval aktualizace dat je 5 vteřin, grafy jsou aktualizovány každých 5 minut. Hlavní přijímací jednotka (konsole), je připojená k netbooku a tak je možné celý systém na nějaký čas při výpadku proudu zálohovat.

KrytRadiační krytRadiační krytRadiační kryt

Protože k přenosu dat na webové stránky využíváme internetového připojení, tak je možné, že při silných bouřkách, kdy dochází k výpadkům připojení, nemusí být data po nějaký čas aktuální. Po obnovení spojení se data opět načtou.

Vnitřní jednotkaMěření srážekISS

Co měříme na meteorologické stanici:

Teplota vzduchu

Vlhkost vzduchu

Relativní a absolutní tlak vzduchu

Rychlost a směr větru

Srážky (dešťové i sněhové), intenzitu srážek

Solární záření - pomocí programu je pak vypočítána délka slunečního záření

Součástí stanice jsou i dvě webové kamery 5Mpix založené na platformě RPI, software na kterém kamery běží vytvořil Filip Musiol

Senzor solární radiace Webkamery RPI

Další možné použitelné senzory na této stanici

UV senzor pro měření UV záření, stanice teploty a vlhkosti půdy - celkem lze připojit až 2 typy těchto stanic s celkem 4 senzory vlhkosti půdy, 6 teplotními senzory a 2 senzory pro měření vlhkosti listů. Jeden ze senzorů pro měření teploty půdy lze využít jako senzor na měření přízemní teploty.

O této stránce

Informace o šablonách AJAX jsem nalezl na stránce pana Ing. Miloše Jiříka, který podotýkám jako jediný je ochotný odpovědět na dotazy ohledně funkčnosti stránek a mnoho dalšího, za což jsem mu velice vděčný a takový vstřícný přístup velmi chválím. Sám jako provozovatel mteorologické stanice zastávám názor, že bychom si jako nadšenci v oblasti sledování počasí měli vyměňovat poznatky a rady a zkrátka nehrát si jen na svém písečku. Amatérská meteorologická stanice Nová Paka OK5AW.

Tato šablona stránek byla vytvořena CarterLake.org a s PHP konverzí od Saratoga-Weather.org.
Zvláštní poděkování patří Kevinovi Reedovi TNET Weather za práci na originálních Carterlake šablonách, a za tvorbu PHP designu pro běžné PHP stránky.
Poděkování patří i Mikeovi Challisovi Long Beach WA za jeho tvorbu generátoru větrné růžice a za přepínač šablon/stylů CSS.
Další zvláštní poděkování patří Kenu True Saratoga-Weather.org pro zobrazení vývoje počasí v AJAX, zobrazovací panel a za návrh stránek TNET Weather pro tento web